0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

05.11.2019 - 13.ULUSLARARASI ADANA TARIM FUARI AÇILDI

13. Uluslararası Adana Tarım, Sera ve Bahçe Fuarlarının açılışı Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç’in katılımıyla TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, fuar açılışında yapmış olduğu konuşmasında; “Tarım sektörünün en önemli buluşma merkezlerinden birisi olan ve bu yıl 13.’sünü gerçekleştireceğimiz Adana Uluslararası Tarım & Sera-Bahçe fuarlarının tarımın tüm paydaşlarına, bölgemize ve ülke ekonomisine en yüksek katkıyı sağlamasını diliyorum. Tarım ve gıda sektörleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da stratejik önemini arttırarak dünyanın en önemli sektörleri olmaya devam edecektir. İçinde yaşadığımız ülkemiz tarımının başkenti Adanamız ve Çukurova Bölgemiz; üreticisiyle, taciriyle, sanayicisiyle tarım sektörünün merkezini oluşturuyor. Bu ahenk bölge için çok önemli. Üretici hem üretim hem de pazarlamada aşamasında tarımdaki teknolojik gelişmelerden en üst noktada faydalanmaya çalışıyor” diye belirtti.

Bilgiç sözlerine şöyle devam etti: “Bölgemiz ve ülkemiz tarım sektörü için modern ve teknolojik ticaret borsacılığı yönünden getirilen en büyük yeniliklerin lisanslı depoculuk sistemi ve elektronik alım-satım salonları olduğunu düşünüyorum. Lisanslı depoculuk sisteminde; tarımsal ürünlerini lisanslı depolara döken mudilerin ürünlerinin analiz değerlerine göre Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) oluşuyor ve mudiler, oluşan bu senetleri ticaret borsamızın da ortakları arasında yer aldığı ve aynı zamanda acentesi olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden elektronik ortamda tüm Türkiye’ye genelinde satabiliyor. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sahibi üreticiler açısında da lisanslı depoculukta devletin vermiş olduğu depo ücreti, nakliye ve analiz ücreti gibi ek destekler mevcut. Adana Ticaret Borsamızca kurulan lisanslı depolarımız da 50 bin tonluk kapasiteye sahip ve iki yıldır depolarımıza mısır ve buğday alımı gerçekleştirdik”
Konuşmasının geri kalanında TÜRİB ve Elektronik Alım-Satım Salonumuzdan bahseden Sn. Bilgiç, “Sözlerime son verirken yurtiçinden, yurtdışından ve ilimizden tarım fuarımıza gelen üreticilerimize, sanayicilerimize, tüm vatandaşlarımıza ve ayrıca böyle bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, 13. Tarım Fuarı’nın ilimiz ve bölgemiz açısından hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç’ten sonra konuşma yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş; sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın göz bebeği olan bereketli topraklarda, bölgemizin uluslararası hüviyetteki tek tarım fuarına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
Fuarda bir yandan yerli ve yabancı konukları ağırlarken diğer yandan tarım, sera ve bahçe teknolojilerindeki en son gelişmelerin vitrine taşınmasını gururla izlediklerini belirten Vali Demirtaş, “Tarım sektörü, bu topraklarda kent ekonomisinin lokomotifidir. Adana, 2018 yılında 9,7 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye tarımının başkenti olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Ülke ekonomisine sağladığımız bu katkının sürdürülebilir olması, hiç kuşkusuz doğrularımızı çoğaltmaktan, eksiklerimizi gidermekten ve yanlışlarımızı düzeltmekten geçiyor. Bununla birlikte artık tarımda makineleşmenin de ötesinde, dijital tarımı, biyoteknolojiyi konuşmamız ve bunları tarımsal uygulamalarımıza dâhil etmemiz gerekiyor. O nedenle geleneksel tarım anlayışının ötesine mutlak surette geçmeliyiz. Mühendisinden tarım işçilerine kadar, tarım sektöründeki tüm insan kaynağımızı, dijital tarım çağını okuyan ve özümseyen bireylere dönüştürmeliyiz” dedi.
Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç protokol üyeleriyle beraber açılış kurdelesini kesti.

 

ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM