0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

17.09.2019 - 3. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ'NİN LANSMAN TOPLANTISI

‘‘Büyük Akdeniz Şöleni’’ temasıyla 4-5-6 Ekim’de üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nin tanıtım toplantısı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul’da düzenlenen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra; Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, ilçe belediye başkanları, ulusal gazetelerin temsilcileri, oda başkanları ile Lezzet Festivali yürütme kurulu üyeleri katıldı.

Tanıtım toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada Vali Demirtaş; ‘‘Adana; derin tarihi, coğrafi ve stratejik konumuyla, geçmişten bugüne pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, Anadolu’nun ve dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Hiç kuşkusuz bu tarihsel derinlik, birçok kültürel zenginliği de beraberinde getirmektedir. Bu kültürel çeşitliliğin en önemli unsurlarından biri de, yemek kültürüdür. Bilindiği üzere bugünün dünyasında artık geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumda. Tüm isim yapmış şefler, geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmektedirler. Geleneksel mutfağımıza ait değerlerin ön plana çıkarılması ve gastronominin önemli sektörlerden biri haline dönüşmesi ise, ülkemiz ve ilimiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bunun için mevcut gastronomi potansiyelimizin ve geleneksel lezzetlerimizin yozlaştırılmadan, özü korunarak, geleceğe aktarılması büyük önem arz etmektedir.’’ diyerek Adana’nın malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliğiyle, geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekti.
Yerel mutfağın değerlerini koruyarak, bugüne adapte etmeye ve geleceğe taşımaya gayret ettiklerini ifade ederek 4-5-6 Ekim 2019 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek olan Adana Lezzet Festivali’nin heyecanını yaşadıklarını belirten Vali Demirtaş ‘Festival süresince Adana'nın en "yerel" ve en "geleneksel" mutfak kültürünü, ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgimizin tanıtımına, bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz.’ dedi.

Bu yıl “Büyük Akdeniz Şöleni” mottosuyla Adana’nın zengin yemek kültürünün ve geleneksel mutfağının en geleneksel tatlarının konukların beğenisine sunulacağını belirten Vali Demirtaş; ‘‘Festivalimizi Merkez Park Festival alanında birbirinden değerli yerel, ulusal ve uluslararası şeflerin düzenleyeceği gastro-şovlarla zenginleştireceğiz. Gastronomi dünyasının kıymetli isimlerini Adana’da buluşturacak; tadım oturumları, söyleşiler, paneller ve mutfak atölyeleri gerçekleştireceğiz. Öte yandan aynı bölgede ve aynı damak tadında birleştiğimiz Gaziantep ve Hatay mutfaklarının eşsiz lezzetlerini de konuk şehirlerimiz olarak, açacağımız stantlarla ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız. Böylelikle Güneyin enfes tatlarını, komşu illerimizle birlikte Torosların ötesine taşıyacağız.’’ ifadelerine yer verdi.
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM