0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

13.06.2017 - Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’dan ATB’ye Ziyaret

Bilgiç, “Kazakistan ile tarım ticaretini arttırabiliriz”

Adana Ticaret Borsası yönetimini ziyaret eden Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, yabancı yatırımcılara önemli fırsatlar sunduklarını söyleyerek Adanalı iş insanlarını yatırım yapmaya Kazakistan’a beklediklerini söyledi.

SAPARBEKULY , “ADANALI İŞ İNSANLARINI YATIRIM YAPMAYA KAZAKİSTAN’A BEKLİYORUZ”
Beraberinde Kazakistan Adana Fahri Konsolosu ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve heyet ile birlikte Adana Ticaret Borsası yönetimini ziyaret eden Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, öğrencilik yıllarını Türkiye’de geçirdiği için iyi tanıdığını ifade ederek “Adana’da. özellikle tekstil, gıda, plastik, ambalaj sektörlerinde, tarım makinalarında büyük potansiyel görüyoruz. Ticaret anlamında da büyük bir potansiyel var. Ziyaretlerimizde iş insanlarına Kazakistan’daki yatırım alanlarını anlatıyoruz. Ülkemizde şuan hem siyasi hem kültürel reformlar yapılmakta. Yabancı yatırımcılardan kurumsal vergi, gümrük vergisi, toprak vergisi, gayrimenkul vergisi almıyoruz. Fabrika açanlara hammadde sağlıyoruz. Ucuz elektrik veriyoruz. Uluslararası tahkim anlaşmalarına üye olduğumuz için hem kendi yatırımcımız hem de yabancı yatırımcımız için güvenli ülkeyiz. Yabancı yatırımcıya her türlü kolaylığı sağladığımız gibi her türlü güvenceyi sağlıyoruz. Kardeş Türkiye’ye çok önem veriyoruz. Tekstil alanında serbest bölge bile oluşturduk. Adanalı iş insanlarını yatırım yapmaya ülkemize bekliyoruz.” Dedi.

BİLGİÇ, “KAZAKİSTAN TÜRKİYE ARASINDA ÇOK GÜZEL DOSTLUK VAR”
ATB Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, ATB Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Yasin Milli ve Hamit Tezcan ile Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk’ün hazır bulunduğu ziyarette konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Büyükelçimizi Adana da misafir etmekten büyük şeref duyuyoruz. Kazakistan Türkiye arasında çok güzel dostluk var. Kardeş ülkeyiz. İkili ilişkilerin gelişmesiyle Adana ekonomisi için de daha iyi mesafe alacağımız inancındayım. Adana Ticaret Borsası Türkiye’nin işlem hacmi bakımından ilk beşte olan borsasıdır. Bu kapasiteyi yükseltmek için laboratuvarları, alım satım salonları, depolama tesisleri olan yeni borsa kompleksi kuruyoruz. lisanslı depoculuğa da geçiyoruz. O zaman dünyaya da açılacağız. Kazakistan ile tarım ticaretiyle alakalı ilişkileri Adana olarak arttırabiliriz. Yetiştirdiğimiz tarım ürünlerini borsamız aracılığı ile karşılıklı olarak alıp, satabiliriz.” diye konuştu.

 

 

 

 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM