0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

09.08.2017 - Sezonun İlk Kütlü Pamuğu Borsamızda Açık Arttırmayla Satıldı

Sezonun ilk kütlü pamuğu,  Adana Ticaret Borsası'nda açık arttırmayla satıldı. 80 kilogram pamuk, kilosu 500 lira olmak üzere toplamda 40 bin lira sembolik bedelle Öz Erdeve Tekstil tarafından satın alındı. Açık arttırma öncesinde  TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç,  Karaisalı,  Seyhan ve  Tufanbeyli ilçelerindeki çiftçilerle görüntülü canlı bağlantı kurarak o anda Adana’nın farklı bölgelerinde yapılmakta olan mısır, buğday ve ayçiçeği hasatları hakkında üreticilerle bilgi alışverişinde bulundu.

Hasan Aslan ve Ali Kelküt'ün  Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi'nde ürettiği sezonun ilk kütlü pamuğu için açık arttırma 25 liradan başladı. Öz Erdeve Tekstil, kilosuna 500 lira son teklifi vererek 80 kilogram kütlü pamuğu toplamda 40 bin lira sembolik ücretle satın aldı.

Törende konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATB Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç,  Çukurova'nın 4 ürünün hasadının aynı anda yapıldığı bereketli topraklar olduğunu vurgulayarak, "Bu yıl, hem ekim alanı hem de üretilen pamuk bakımından Adana olarak 2011 yılının yarısındayız. Geçen yıl 151 bin ton civarında kütlü pamuk üretmiş Adana. Bizim hedefimiz bunu 2020'ye kadar 2 katına çıkarmak. Beyaz altın diyarını tekrar eski günlere döndürmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü   Muhammet Ali Tekin de bu yıl 330 bin dekar civarında pamuk ekildiğini aktararak, "Bu rakam giderek yükselecek. Bir ürünün çiftçi tarafından tercih edilmesi fiyatı ve satışı ile alakalı. Bu sene ilk defa uygulayacağımız proje kapsamında yüzde 50 mazot desteği devreye girdiğinde ekimin önümüzdeki günlerde artacağını düşünüyoruz. 2018'de bu destekler verilecek çiftçimize. Pamuğun geçmiş günlere ulaşması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

 

 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM