0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

05.03.2019 - HEPSİBURADA E-TİCARET ZİRVESİ ADANA'DA GERÇEKLEŞTİ

2019 yılının ilk Hepsiburada E-Ticaret Zirvesi Adana HiltonSa Hotel’de Borsamızın da katkılarıyla iş dünyasının önde gelen isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Zirveye Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu Üyemiz Şahin Güneşer, Genel Sekreterimiz T.Gökhan Öztürk ve Ar-Ge Sorumlusu Kenan Boyacı katıldılar. Zirvede konuşma yapan Başkanımız Şahin Bilgiç, e-ticaret ve e-ihracat kavramlarının yeni ekonomide vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, konuşmasında "Türkiye’de, yeni ekonominin lokomotifi olan e-ticaret ve e-ihracatın gelişmesi için elini taşın altına koyan, bugün burada bulunan tüm konuklara teşekkür ederim.
Değerli katılımcılar,
Bugün ticarette yeni bir devrim yaşanıyor. Bunun adı elektronik ticaret devrimi. Eskinden ipek yolu, baharat yolu vardı. Bu ticaret yolu üzerindeki ülkeler, insanlar zengin olurdu. Şimdi internet siber otobanı var. Yani artık ticaretin yolu her evin, işyerinin içinden geçiyor. Dünyanın en ücra köşesine bir tuşla mal satabiliyorsun. 20 trilyonluk pazar, 7 milyar insan ekranın ucunda. İstatistikler gösteriyor ki, dünyada e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay 8.5 civarında. Biz maalesef e-ticarette henüz yolun başındayız. Türkiye’de toplam perakende ticaretin sadece yüzde 3.5’u elektronik mecradan yapılıyor. Bugün için gerideyiz ama aradaki farkı hızla kapatabiliriz. Bu treni kaçırmamak için var gücümüzle çalışmalıyız. Bakınız, 200 yıl önce Sanayi devrimini ıskalamanın sıkıntısını hala yaşıyoruz.
Türkiye, e-ticaretin geleceği için müthiş bir potansiyele sahip. Mobil bağlantı yaygınlığı, kalitesi ve akıllı telefon kullanım oranlarında Batı ülkelerine benziyoruz. Örnek: Nüfusun yüzde 90’ı mobil bağlantıya sahip. 48 milyon kişi düzenli olarak her gün internete bağlanıyor.
Peki internette ne yapıyoruz? Çok laf, az iş üretiyoruz. Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Facebook kullanıcı sayısında dünyada 9’uncuyuz. Instagram kullanıcı sayısında 4’üncüyüz. Günde ortalama 5 saatimizi internette geçiriyoruz. Ama elektronik ticarette ilk 25 içinde bile yokuz!”
“Değerli katılımcılar,
Kamu ve özel sektör elbirliğiyle bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girebiliriz.
Girmeliyiz. Bunun için TOBB çatısı altında birçok konuda çalışıyoruz. En önemli nedenlerin başında güven eksikliği geliyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerini online mecrada paylaşmak, tanımadığı satıcıdan ürün almak istemiyor. Bu konuyla ilgili yoğun bir mesai içindeyiz.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın güven damgası uygulaması, işte bu sorunu çözmek için doğru bir araç. Özel sektör olarak bizler de tüketicinin güvenini sağlamak zorundayız.
Dijital okur yazarlığı, kobilerimizin dijital altyapılarını geliştirmek için projeler üretiyoruz.
Sadece firmadan tüketiciye değil firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz.

İnşallah tüm bu çalışmalar kısa sürede meyvesini verecek.” diye konuştu.
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM