0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

22.06.2017 - Beyrut Ticaret Köprüsü'nde Yeni Adımlar

Adana Tanıtım ve Kalkınma Ajansı (ATAK AŞ), Adana Ticaret Odası ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Adana ile Beyrut arasında bir yıla yakın zamandır yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Adana’dan bir turizm ve ticaret heyetinin Lübnan’da yaptığı temaslarla ikinci safhaya geçilen projede, Lübnanlı işadamlarının Adana ve Doğu Akdeniz’e olan ilginin arttığı gözlemlendi.
Adana’dan Lübnan’a adeta bir çıkarma yapan Türk heyeti, Başbakan Hariri görüşmesinin yanında çok sayıda temas da gerçekleştirdi. Beyrut Ticaret Sanayi ve Tarım Odası’nda yapılan görüşmelere, odanın yöneticilerinin yanı sıra geçtiğimiz şubat ayında Adana’ya gelmiş olan Lübnanlı işadamları büyük ilgi gösterdi.
Lübnan Heyetini temsil eden Başkan Mohammed Lamaa,  Adana ile işbirliğinden beklentilerinin büyük olduğunun altını çizerek, “Son dönemde Mersin’den Ro Ro seferleri, havayolunda direkt uçuşlar ilişkilerimizi daha da güçlendirecek. Güçlü ülke ve kentlerle iş yapmak bizi de güçlendirir. İşbirliğimizin meyvelerini vermeye başlamış olması çok sevindirici. Sizin ürünlerinizi Afrika ve Ortadoğu’nun geniş pazarına taşımak istiyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki özellikle ticarette etkili 12 milyonluk Lübnan diasporası aramızdaki ticaretin gelişmesine çok katkı sağlayacak” dedi. Lamaa, Adana’nın bir sanayi kenti olduğunun altını çizerek şunları söyledi;
“Adana’nın güçlü bir üretim potansiyeli var. Lübnan’da ise özellikle Afrika ve Ortadoğu pazarlarında çok güçlü işadamları bulunuyor. Adanalı işadamlarının Lübnan’da odamızın üyesi olan güçlü tüccarlarla işbirliği yapmasını çok önemsiyoruz. Lübnan’da Odamız üyesi güçlü tüccarlar var. Onlarla yapılan toptan satışlar uzun vadeli ve her iki tarafı mutlu edecek bir ticaret olacaktır. Adana’daki meslek kuruluşları, bizimle işbirliği içerisinde olmalı. Firmalarla ilgili bilgileri, güvenilirlik durumları, üretim ve satın alma güçleriyle ilgili bilgileri birbirimizle paylaşabiliriz. Taleplerimizle ilgili sizleri bilgilendirebiliriz. Yayınlarımızda bu işbirliğinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı makaleler yayınlayabiliriz.”
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Lübnan’da yaptıkları temaslarda Çukurova’nın tarımsal potansiyeliyle ilgili bilgileri karşı tarafa ayrıntılarıyla aktardıklarını kaydederek “Lübnan ile tarım alanında işbirliği yapılabilir ve tecrübeler karşılıklı aktarılabilir. Türkiye’nin en güçlü ticaret borsalarından birinin Adana’da bulunuyor. Borsa olarak iki kent arasındaki köprüye katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe de, Beyrut Turizm ve Ticaret Köprüsü ile iki ülke arasında önemli ekonomik bir bağ kurulduğunu söyledi. Beyrut ile Adana arasında başlayan alışverişin daha da güçlenmesi için projeye süreklilik kazandıracak adımlar atacaklarını kaydeden Menevşe “Başta Adana olmak üzere bölge illerimizi de kapsayan bu proje ülkemiz için de atılmış önemli adımlardan biridir.  Adana ve çevre illerde üretilen ürünlerin sergilenmesi ve her iki taraftan şirketler arasında ikili görüşmeler eylül ayında Beyrut’ta gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.
Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütçü de, OSB’nin karşılıklı yatırım imkanlarını araştırdığını belirterek “Adana OSB’de yüzde 100 yabancı sermayeli yatırımlar bulunuyor. Türkiye’nin yatırım avantajları ile en iyi  imkan sunan OSB’lerden biri olan Adana OSB’ye Lübnanlı yatırımcıları davet ettik. Onlarda verdiğimiz bilgilere ve sunumlarımıza büyük ilgi gösterdiler” diye konuştu.
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, iki kent arasındaki ilişkilerin konuşarak ve iletişimi sürekli tutarak artabileceğinin altını çizdi. Türkiye ile Lübnan arasında gerçekleştirilen Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye tarafından onaylandığını ve Lübnan tarafının beklendiğini hatırlatan Kıvanç, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi durumunda iki ülke arasındaki ticaretin 2 katına, Adana ile Beyrut ticaretinin ise 4 katına çıkabileceğini söyledi. Kıvanç, Lübnanlı iş adamlarının anlaşmanın onaylanması için hükümetleri nezdinde lobi yapması gerektiğine de dikkat çekti.
TRABLUS İLE DE TİCARİ TEMASLAR BAŞLADI
Adana Ticaret Heyeti’nin Beyrut’un yanı sıra Trablus’ta yaptığı görüşmeler de verimli geçti.
Trablus’taki görüşmelere Türkiye’de eğitim görmüş Lübnanlı oda yöneticileri ve Lübnanlı işadamları katıldı. Toplantıda ağırlıklı olarak her iki taraf da görüşmelerini Türkçe olarak yaptılar.

 

 

 

 

 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM