0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

07.10.2017 - Adana Lezzet Festivali'nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Bu yıl ilk kez düzenlenen "Adana Lezzet Festivali" etkinlikleri, Seyhan Nehri kıyısında bulunan Merkez Park’ta oluşturulan alanda düzenlenen resmi açılış töreniyle başladı.

"Adana Lezzet Festivali" etkinliklerine Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri, yerel ve ulusal ölçekteki yemek uzmanları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, Galleria Festival Alanı'nda düzenlenen ve yoğun ilgi gösterilen etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl ilk kez düzenlenen bu festival ile kent kültürüne önemli bir köşe taşını daha eklediklerini söyledi.

Vali Demirtaş, “Adana, Ülkemizin En Önemli Lezzet Duraklarından Biri”
Adana'nın binlerce yıllık tarihi geçmişiyle insanlığın önemli merkezlerinden biri olduğunu ifade eden ve bu tarihsel derinliğin en önemli unsurlarından birinin de yemek kültürü olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, ülkenin en önemli lezzet duraklarının başında Adana'nın geldiğini vurguladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Bu kentin havasını soluyan, bu kente hizmet eden kişiler olarak böyle büyük bir potansiyeli görmezden gelemezdik. 'Lezzet kenti  Adana, lezzetin peşinde koşanlar Adana'da buluşuyor' sloganıyla festivali düzenlemek için şehrin tüm paydaşlarıyla kollarımızı sıvadık. Başta  Adana Kebabı olmak üzere analı kızlı çorbası, mumbar dolması, şırdanı, içli köftesi ve bici bicisiyle  Adana'ya yaraşır bir festival düzenlemenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Birbirinden leziz tatları bünyesinde barındıran Adana mutfağının şöhretinin festival sayesinde ülkemize, dünyaya tanıtılacağına ve kentin de turizm potansiyelini arttıracağını düşünüyorum."

Tarihi Mekânlar Gezilecek, Hasat Etkinlikleri Yapılacak
Etkinliğin bugüne kadar Anadolu'da düzenlenen en geniş kapsamlı festival özelliği taşıdığını belirten Vali Demirtaş, festivale katılanların kentin tarihi ve turistik mekânlarını gezeceğini ayrıca hasat etkinlikleri yapılacağını kaydetti.

Festival Mangalı Ateşi Yakıldı
Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş, protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla mangal ateşi yakıldı. Mangal ateşinin yakılmasının ardından, Et Uzmanı Cüneyt Asan, et kesimi, parçalama ve pişirme teknikleriyle ilgili sunum yaptı.

 
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM