0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

22.10.2018 - ADANA FİNAL OKULLARI ÖĞRENCİLERİ BORSA KOMPLEKSİMİZİ ZİYARET ETTİ

Bilgiç, “ATB, hem üyelerimize hem öğrencilerimize okul niteliğindedir”

Adana Final Okulları Fen ve Anadolu Lisesi yönetici ve öğrencilerinin Adana Ticaret Borsası  ziyaretinde konuşan ATB Başkan Şahin Bilgiç, “ATB, hem üyelerimize hem öğrencilerimize okul niteliğindedir.” dedi.

Adana Final Okulları Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Celal Taş, Rehber Öğretmeni Derman Kaya, Fizik Öğretmeni Recep Özdemir ve Özel Kalem Müdürü Derya Kuzucu ile 10. Sınıf Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri Adana Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek incelemede bulundular.

‘TECRÜBEDEN ÖĞRENİYORUM’
‘Tecrübeden Öğreniyorum’ programları çerçevesinde öğrencilerinin eğitimlerinin yanı sıra mesleğinde başarı gösteren kişilerle tanıştırıp, yaptıkları meslekleri yerinde öğrenme adına Adana Ticaret Borsası’nı ziyarete geldiklerini söyleyen Adana Final Okulları Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Celal Taş, “Çukurova olarak tarım bölgesiyiz. Öğrencilerimizin arasında çiftçi çocuğu da var. Tarım ürünlerinin üretimi ve pazarlamasının nasıl olduğunu öğrencilerimiz de görsün istedik. Bu anlamda daha bilinçli olmaları için Adana Ticaret Borsası’nın binalarını, işlevliğini ve yöneticilerini öğrencilerimiz yakından görsün istedik.” dedi.

“TOPRAKTAN NE ÇIKARSA ALINIP, SATILDIĞI YER BORSALARDIR”
Adana Ticaret Borsası hakkında Adana Final Okulları Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerine kapsamlı bilgi veren ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Borsamız tarihi bir çınar olup, 1913 yılında kurulmuştur. Türkiye genelinde 113 borsa vardır. Borsa: Topraktan ne çıkarsa (Buğday, pamuk, mısır, ayçiçeği, narenciye vb) bunların alınıp satıldığı, fiyatlarının sağlıklı olarak belirlendiği yerdir. Borsa bünyesinde sadece tarımla uğraşanları değil, bunun ticaretini yapanları, un fabrikalarını, nişasta fabrikalarını, yem fabrikalarını, çırçır fabrikalarını, yağ fabrikaları olanları, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşanları barındırır. Tüm bunların işlemleri borsalarda yapılmaktadır. Üretici, alıcı ve kullanıcılar borsamızın üyeleridir.”
“TÜRKİYE’YE ÖRNEK BORSA YAPTIK”
‘Tarım’ dendiğinde akla Çukurova’nın geldiğini bu yüzden ‘Tarımın Başkenti’ olarak anıldığını da sözlerine ekleyen Başkan Bilgiç, “Çukurova toprağının, suyunun ve havanın ahenkle buluştuğu yer dünyada azdır. Bu güzellikte olan bölgemize Elektronik Satış Salonuyla, Lisanlı Depolarıyla, Akredite Laboratuvarlarıyla Türkiye’nin en modern borsasını biz yaptık. Sizler yarın belki doktor, eczacı, iktisatçı, mühendis olacaksınız ama bununla beraber borsa işleri de yapıyor olabilirsiniz. Ben Makina Mühendisiyim. Ama bu işleri yapmak için ille de toprak ya da ziraat okumak gerekmiyor. Biz aynı zamanda önemli bir sivil toplum kuruluşuyuz. Kendi işlerimizi yaptığımız gibi yaşadığımız şehrin geleceği, gelişmesi ve vizyonuyla ilgili projelerde diğer STK, Valilik ve belediyelerle birlikte hareket ediyoruz. Şehrin ekonomisine katkı olarak neler sağlayabiliriz? Hep birlikte çalışıyoruz. Bizler buralarda bir hoş seda bırakıp, gideceğiz. Yerimizi sizler gibi genç, akıllı beyinlere bırakacağız. Burada sizlere düşen görev dersleriniz iyi çalışıp, güzel bir meslek sahibi olup, şehrinize, ülkenize hayırlı birer evlat olmanızdır. Hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM