0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
HABERLER

15.02.2018 - ADANA 12. İNŞAAT FUARI AÇILDI

Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Adana İnşaat 2018, 12. Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı” Açılış Töreni Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, işadamları, davetliler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Demirtaş, “Fuarlar, Çok Önemli Organizasyonlardır”

Fuarların farklı paydaşları bir araya getirerek artı güç oluşturan ve ürünlerin pazarlanması için zemin hazırlayan önemli organizasyonlar olduğuna dikkati çeken Vali Mahmut Demirtaş, bir vitrin olan fuarları en iyi şekilde kullanan firmaların rekabet ve pazarlama gücünün artacağına inandığını kaydetti. İnşaat sektörünün ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu, özellikle 2001 yılı krizinden sonra yurt dışına açılan Türk müteahhitlik firmalarının dünyada önemli bir konuma yükselerek Çin'den sonra ikinci sırayı aldığını söyleyen Vali Demirtaş, Yapı sektörünün 200 sektörü doğrudan veya  dolayı olarak etkilediğini ifade etti ve yaklaşık yüzde 7.6'lık istihdam oranıyla ülke genelinde 2 milyar 186 bin kişiye istihdam olanağı sağladığını kaydetti.

“Adana Bir Çekim Merkezidir”

Konuşmasında, Adana'nın hem komşu iller hem de Güneydoğu için önemli bir çekim merkezi olduğunu vurgulayan Vali Demirtaş, "İnşaat sektörü kentimizde özellikle istihdam anlamında ön plana çıkmakta ve ekonomik büyümenin temel göstergelerinden birini oluşturmaktadır. TÜİK verilerine göre Adana'da 2016 yılında konut satışı 27 bin 773 iken, 2017'de 31 bin 351'e yükselmiştir. Bu artışın hem Adana ekonomisine hem de yapı sektörüne olumlu yansıdığını düşünmekteyim" görüşlerine yer verdi.

TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz; “Amacımız, İnşaat Fuarını Uluslararası Statüye Taşımak

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de Adana tarihinde düzenlenmiş olan en büyük inşaat fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Amaçlarının tarım fuarı gibi inşaat fuarını da uluslararası statüye yerleştirmek olduğunu ifade eden Alagöz, "Adana İnşaat Fuarına gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla yüzde 100 oranında artış gösterdi. Geçen yıl 80 iş adamı iş bağlantısı yapmak üzere dünyanın dört bir tarafından misafir etmiştik bu sene bu rakam 160'a çıktı. Kısmet olursa önümüzdeki yıla bu rakamları çok daha yükseğe çıkarma azmi ve hedefi içerisindeyiz. Geçen yıl fuarımızı 40 bin 427 kişi ziyaret etmişti bunların büyük bölümü alım heyeti ve iş adamlarından oluşuyordu, hedefimiz yine aynı oranda bu rakamları yukarılara doğru taşımak" diye konuştu.

Yapılan diğer konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Vali Mahmut Demirtaş'ın, açılış töreninin bitiminde fuar alanını gezerek firma temsilcileriyle görüştüğü "Adana 12. Kent, Isıtma Soğutma ve İnşaat Fuarı" 18 Şubat 2018 tarihine kadar açık kalacak.

ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM