0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
Başkanın Mesajı


Ülkemizde faaliyet gösteren 113 Borsa içerisinde; işlem hacmi, verdiği hizmetler ve yaptığı projelerle adından çokça söz ettiren ve ilk sıralarda yer alan Adana Ticaret Borsası kendisine yakışır vizyonu ile çalışmalarına devam ediyor.


2013 yılının Mayıs ayında yapılan borsa seçimlerinde iş başına gelen borsa yönetimimizin dört yılı aşkın bir süre içerisinde yaptığı çalışmaları değerlendirmek ve üyelerimizle paylaşmak istiyorum.


Önceki dönem başladığımız ve Adana’mızın daha çok kuzey bölgelerinde buğdaya zarar veren ‘süne’ ile mücadelesine devam ettik. Süne mücadelesi yaptığımız bölgelere hem keklik hem de faydalı böcekler salarak bölgeyi süneden tamamen temizledik ve biyolojik mücadelede önemli bir başarı elde ettik. Bu mücadelenin sonunda üreticimiz sünenin sebep olduğu kayıptan kurtuldu ve böylelikle bölge ekonomisine büyük bir katkı sağlandı.


Hassas tarım projesiyle uydu algılama sistemlerinden yararlanarak toprağın yapısı ve ürün verimliliğinin tarladaki tespitini yaptık ve gübre tasarrufu sağladık. Üreticimiz gübreden tasarruf sağlarken, doğaya yayılan kimyasalların azalması ile de çevre kirliliğinin önlenmesi yönünde önemli bir adım atmış olduk.


Beyaz altın diyarı olan bölgemizi tekrar eski günlerine ulaştırmak için Borsa’mız önderliğinde ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (İPUD) ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucu, uygulamaya katılan çırçır işletmeleri ve üreticilerimize destek eğitimleri vererek, kontrollerini sağlıyoruz.


Tarım ürünlerinin depolanması ve ticaret hacminin artmasında en önemli faktörlerden biri olan lisanlı depoculuk çalışmalarına bölgede destek olmak için lisanslı depoculuk yetkisi alan firmalarımıza yetkili sınıflandırıcı laboratuar hizmeti veriyoruz.


Bunların yanında, Adana Ticaret Borsası olarak Türkiye’nin en modern ve entegre borsa kampusünü ve lisanslı depolarını hizmete sunduk. 50 bin ton kapasiteli Çukurova Lisanslı Depoculuk A.Ş. ile elektronik alım satım salonlarımız ve akredite laboratuarlarımızla bu ay sonunda yapacağımız açılışla Adana’mıza, bölgemize, üreticilerimize ve üyelerimize hizmet etmeye başlıyoruz. Hayırlı olsun.


Adana’mıza yakışan ve son yıllarda adeta zirve yapan Ticaret Odası, Sanayi Odası, OSB ve Borsa’mızın birlikteliğinin oluşturduğu sinerji özlenen bir tabloyu ortaya çıkardı. Bu birlikteliğin ve güç birliğinin devam etmesinden dolayı bütün başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bu birliktelikte büyük emekleri olan Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik başta olmak üzere; Adana Valimize, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, şehrimizin kanaat önderi konumundaki sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum.


Ekim – Kasım ayı içerisinde yapılacak olan Oda – Borsa seçimlerinin iş hayatına yakışır bir olgunluk içinde geçmesini, Aday olan bütün arkadaşlarımızın seviyeli bir rekabet içinde davranmalarını diliyorum. 5 Ekim Perşembe günü Borsamızda yapılacak olan seçimlerin bütün adaylara, üyelerimize ve Adana Ticaret Borsamıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

Şahin Bilgiç

Adana Ticaret Borsası

Yönetim Kurulu Başkanı

 

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM