0.322  453 7034 genelsekreterlik@adanatb.org.tr
Başkanın Mesajı


Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nin, Adana ilimizin tarımsal üretim potansiyeli göz önünde bulundurularak, bölge, ülke tarımı ve ekonomisi için katma değer yaratmak amacıyla 19.03.2018 tarihinde açılışı yapılmış ve 29 Mayıs 2018 tarihinde de faaliyete geçmesi sağlanmıştır.
Adana Ticaret Borsası olarak Elektronik Alım-Satım Salonumuz, lisanslı depolarımız ve laboratuvarlarımızla bölgemize tarımsal alanda kaliteli hizmet sunmaya devam ediyoruz. İlimiz ve bölgemizde faaliyet gösteren lisanslı depolardaki ürünlerin alım-satım işlemleri Adana Ticaret Borsası ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) Alım-Satım Platformu (Borsa Adana) üzerinde gerçekleştirilmektedir. Platformumuzun işlem hacmi ülkemizdeki lisanslı depoların işlem hacminin yaklaşık olarak %20’sini oluşturmaktadır. Üyelerimiz ve üreticilerimizden lisanslı depolarda muhafaza edilmek üzere gelen ürünlerin analizlerinin yapıldığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvarımız bulunmaktadır. Adana Ticaret Borsası olarak Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar hizmetini merkez ve şubeler olmak üzere ilimizde yer alan lisanslı depolara vermekteyiz.
Lisanslı depoların önemini 2018 yılındaki buğday ve mısır sezonlarında bir kez daha gördük. Lisanslı depolar, piyasaların dengelenmesi, fiyatların üretici lehine korunması ve fiyat istikrarı açısından şu an işlevini tam olarak yapıyor. Lisanslı depoya girip, ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) oluşan ürünlerin piyasaya arzı yapıldığı zaman piyasalardaki dalgalanmalar azaldı. İthal edilen ürünlerde de içeriye yönelme var. Bu da ülkemize ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Çukurova toprakları bütün ürünleri yetiştirecek niteliktedir. Bu avantajları kullanacak tarzda hükümetimiz uyguladığı politikalarla uzun vadede de üreticinin, ticaret erbabının yanında olabilecek kararlar aldığı takdirde sıkıntılı dönemden avantajla çıkarız.
Bölgemiz tarımında büyük oranda kaliteli ürün yetiştirilmektedir. Yetiştirilen kaliteli ürünlerde iç piyasa ve ihracatta katmadeğeri yükseltilerek satılmalıdır. 2018 yılında dövizin yükselişi ülkemize ciddi dalgalanma meydana getirdi. Üreticinin kullandığı zirai ilaçlar, gübreler ve petrollerde ciddi artışlar oldu. Bu durum tüm üreticileri olumsuz etkiledi. 2018 yılını bir şekilde geçiriyoruz ama durum düzelmez ise 2019 daha sıkıntılı bir yıl olacak. Hükümetimiz yeni yılda bu planlamaları yapıp, üreticiyi ayakta tutmanın yollarını bulması lazım. Üretici üretmez ise birçok ürün dışarıdan alınmak zorunda kalınıyor. Bu da ülkemizin her alanda zarara uğraması demektir. Bu yüzden Türkiye’nin tarımla ilgili planlamaları, ürün planlamaları iyi yapılmalı, üretici ve tüketiciyi en iyi şekilde kollanmalı ve korunmalıdır.
Dışa bağımlı olduğumuz yağlı tohumlarda, pamukta, soyada üretim eksiğimiz var. Aynı şekilde buğdayda, mısırda da dışa bağımlılığımız artarsa bu bereketli topraklara yazık olur. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Planlama yapılarak tohum toprakla buluşmadan önce tarımsal desteklerin açıklanması gerekir. Tarımda 2019 sezonunu iyi bir yıl olarak geçirmek istiyoruz. Hükümetimizden tarım ürünlerinde ekonomimize katkı sağlayacak, dışa bağımlılığımızı azaltarak denge sağlayacak kararlar almalarını arzu ediyoruz.
2018 yılı içerisinde dövizdeki dalgalanmalara bağlı olarak enflasyon rakamlarında da önceki yıllara göre büyük bir artış yaşandı. Hükümetimiz, enflasyondaki artışı frenlemek için Enflasyonla Topyekün Mücadele programını hayata geçirdi. Bu program kapsamında Adana Ticaret Borsası olarak bizler de üyelerimize çağrılarda bulunduk. Ülke ekonomisinin canlanması için hayata geçirilen Enflasyonla Topyekün Mücadele çağrımıza cevap veren ve en az %10 indirim yaparak katkı sağlayan üyelerimize de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

2019 yılının ülkemize, bölgemize ve ilimize hayırlara vesile olmasını temenni eder, şükranlarımı sunarım.

 

Şahin Bilgiç

Yönetim Kurulu Başkanı

  
ANA SAYFA SİTE HARİTASI İLETİŞİM